IU Diyorum!

Yeni bir şarkı çevirisiyle karşınızdayım!

Bugün çevirdiğim şarkı IU – The Story Only I didn’t Know. Çok daha fazla ünlenmesi gerekirken bir şekilde arkaplanda kalmış, ama ilgilisinin de dikkatinden kaçmamış harika bir şarkı bu. Belki Music Banklerde, M!Countdownlarda, Inkigayolarda şurda burda zirveye yerleşmedi; ancak benim listemden de uzun süre eksik olmadı. Hala da açar açar dinlerim, severim. IU’nun sevimli genç, ailenin iyi kızı, ülkenin küçük kardeşi vs vs dışında yeteneği olduğunu gösterdiğine inandığım şarkılarından biri.

Gelelim müzik videosunun konusuna… Bu konuda aydınlanmaya ihtiyacım olduğunu inkar etmeyeceğim.

Videoyu ilk izlediğimde kafamda oluşan hikayeyi kabaca anlatayım. Videodaki kızımızın babası ölmüş ve bu yüzden de psikolojik tedavi görmekte. Hala da inkar evresinde. Arada gördüğümüz o çarpılar “Bugün de kabullenmedi, bugün de iyileşmedi” anlamını vermemiz için galiba. Ölenin babası olduğunu söylüyorlar ama o ölen kişinin babası olmadığını, başka biri olduğunu, babasının ona geri döneceğini düşünüyor. Babası bir kazada ölmüş düşüncesi doğuyor bu noktada. Belki de kimliğini teşhis etmekte güçlük çektiğimiz bir kaza? Ya da teşhis edildiği halde kızın inatla inanmak istemediğini düşünebiliriz.

Mantıklı geliyor mu? Bence gördüğümüz konuşmalardan bu sonuca varabiliriz.

Başka bir açıklama da şöyle: Kızın kendinden yaşça çok büyük bir adamla ilişkisi olmuş ve adam onu terk etmiş. O da bu ayrılığı kaldıramadığı için intihar etmeye çalışmış. Şimdi psikolojik tedavide -kaçış yok o tedavi olacak- ve sevdiği adamın ona geri döneceğini düşünüyor. Sonda gördüğümüz o konuşmalardan çıkarmamız gereken anlam adamla arasında büyük yaş farkı olduğu için insanların onları baba-kız sandığı.

Ne yalan söyleyeyim bu açıklama da videoya ve konuşmalara uyuyor. Şarkının aşk temalı sözlerini de düşünürsek fazlasıyla muhtemel görünüyor. IU’nun kendine göre ahjussi kaçan yaş grubu içindeki popülaritesini göz önünde bulundurursak bu tarz bir müzik videosu seçimine gidilmiş olabilir diye düşünüyor insan.

Ben nasıl izliyorum peki videoyu? İlk başta anlattığım hikayedeki gibi. Başta o hissi aldım, kurtulmam da zor bu saatten sonra. Ayrıca daha hüzünlü bir hikaye bence. Tüm o ağlamaların hakkını verir cinsten. Buyrunuz video:

Reklamlar

IU Diyorum!” üzerine bir yorum

  1. Evet ben de bu ikisi arasında gidip geldim. İlk sözlerin anlamlarını bilmeden izlediğimde 2.si mantıklı geldi bana sonra hem sözlerle hem de daha dikkatli izleyince 1.si daha mantıklı geldi. Ama hala bir fikrim yok tam olarak 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s